Banner

Hakkımızda

TBA-Antalya

 

Hakkımızda

TÜRK-İNGİLİZ KÜLTÜR DERNEĞİ (TBA) ;

 

1951 yılında Türkiye Cumhuriyeti ile Birleşik Krallık (İngiltere)  arasındaki kültür anlaşmaları çerçevesinde ve iki ülke arasındaki mevcut kültür ilişkilerini Türkiye yönünden geliştirmek ve kuvvetlendirmek amacı ile kurulmuş olan Türk-İngiliz Kültür Derneği, İngilizce eğitimi ve kültür etkinliklerinde deneyimi, birikimi, ilkeli yönetim ve öğretim kadroları ile “köklü” bir kuruluş olarak 68 yıldır aralıksız hizmet vermeye devam etmektedir.

Kurucuları arasında Profesör Halide Edip ADIVAR, dönemin İstanbul Üniversitesi Rektörü ve Ankara Belediye Başkanı ile birçok Türk ve İngiliz diplomatın yer aldığı TBA, İngilizce öğretimindeki ciddi, etkin ve tutarlı yöntemlerle uyguladığı öğretim programlarıyla bugüne kadar binlerce kişiye İngilizce öğretmiş, pek çok kamu ve özel sektör kuruluşu için zengin kurs program seçenekleri sunmuştur.

Türk-İngiliz Kültür Derneği Yabancı Dil Kursu'nun, dil eğitimindeki rolü yalnızca İngilizce ve Türkçe kursları dahilinde sunduğu eğitim ile sınırlı kalmamakta; yabancı dil eğitiminde kaliteyi elden bırakmamak adına, düzenlediği seminerlerle gerek kendi bünyesinde istihdam ettiği öğretmenlerin, gerekse de Türkiye genelindeki tüm İngilizce öğretmenlerinin mesleki açıdan yetiştirilmeleri ve geliştirilmelerine yönelik proje programlarını da başarı ile sürdürmektedir.

 TÜRK- İNGİLİZ KÜLTÜR DERNEĞİ

EĞİTİM SİSTEMİ ve METODU

Derneğimizin eğitim sistemi gerçekçi, bilinçli ve yenilikçi bakış açısı ile tümü uluslararası eğitim formasyonuna sahip nitelikli Türk ve yabancı eğitmenlerden oluşan bir eğitim kadrosu tarafından dil eğitiminde öncü kuruluş olmanın görev ve sorumluluk anlayışı çerçevesinde yürütülmektedir.

Konuşmadinlediğini ve okuduğunu anlama ve yazma becerilerinin kazandırılması için,  kurs programı dahilinde "İletişimsel Yaklaşım Sistemi", öğrenci merkezli bir eğitim metodu uygulanmaktadır. Bu metot, yalnızca teorik bilgilendirmeyle kalmayıp, her öğrenciyi konuşturmaya yöneliktir ve derste yapılan aktiviteler, çalışmalar ve öğrenciler arasındaki diyaloglarla her an aktif bir öğrenciyi hedeflemektedir. Dersler, GÖRSEL-İŞİTSEL  çalışmalarla desteklenir.

Düzenli olarak güncellenen programlarımız, uluslararası standart ve düzey tanımlarında Genel İngilizce, Beceri Odaklı İngilizce, İş İngilizcesi, Sınavlara Hazırlık, “One-to-One” ve Proje Programları, Almanca, Fransızca, Rusça, Yabancılara Türkçe, Aile Birleşimi Kursları olmak üzere zengin kurs seçenekleri sunar. Bütün programlarımız Avrupa Dil Portfolyosu’na uyumludur.

Kurumumuz, kursiyerlerine ders saatleri dışında ücretsiz sunduğu etkinlikler ve İngiltere’deki saygın dil okulları hakkında ücretsiz danışmanlık hizmeti ile destek vermektedir.

EĞİTİM KADROMUZ

Özel sınavla belirlenen eğitim kadromuzun tamamı üniversitelerin dil ile ilgili bölümlerinden mezun olmuş, asıl mesleği öğretmenlik olan, deneyimli ve formasyon sahibi öğretmenlerdir.

KURUM BİNAMIZ

Binamız şehir merkezinde ana yol üzerinde ulaşımı çok kolay bir noktada olup, sınıflarımızın tamamı interaktif eğitim gereçleri ile donatılmıştır. Ayrıca uluslar arası yabancı dil sınavlarının yapıldığı laboratuarımız mevcuttur.

Türk İngiliz Kültür Derneği, Avrupa Dil Portfolyosu'nda geçerliliğe sahip sertifikaları veren Cambridge Üniversitesi'nin ESOL sınavlarının (YLE, KET, PET, FCE, CAE, CPE, BECs ve TKT) resmi sınav merkezidir.

EĞİTİM FAALİYETLERİMİZ

Türk-İngiliz Kültür Derneği Antalya Yabancı dil Kursunda

İngilizce,

Almanca,

Fransızca,

Rusça,

İspanyolca ve

Yabancılara Türkçe dersleri verilmektedir. 

Almanca ve Fransızca için Avrupa Birliği ülkeleri Aile Birleşimi Kursları da verilmektedir.

Yabancı dil programlarımızda genel dil eğitimi dışında kurumumuz bünyesinde şu kurslar da verilmektedir.

Çocuk Kursları

Konuşma Kursları

İş İngilizcesi Programları

TOEFL

EILTS

TOEIC

YDS

Hazırlık Atlama Kursları

 

AKTİVİTELER

Dil eğitimini ders saatleri ile sınırlandırmamak amacıyla, öğrencilerimiz için hazırladığımız sosyal kulüplerimizde İngilizce KONUŞTURUYORUZ.     

Konuşma Kulübü(Conversation Club)

Aynı seviyelerde öğrenci gruplarından oluşan konuşma kulüplerinde her hafta farklı bir güncel konu tartışılır.

 

Okuma Kulübü(Reading Club)

Farklı konularda makalelerle, Öğrencinin okuma, okuduğunu anlama, metne yönelik soru sorma ve cevaplama, yorum yapabilme ve doğru telaffuzla ilgili eksikleri tamamlanır.

 

Eğlence Kulübü(Entertaintment Club)

Rol yeteneğinize güveniyor musunuz? Peki ya İngilizce konuşarak ne kadar etkili rol yapabiliyorsunuz? Hadi her hafta beraber bir İngilizce oyun yazalım, beraber oynayalım…

TABU Kulübü

(TABU Club)

Öğrendiğiniz kelimeleri eğlenceli bir şekilde kalıcı hale getirmek ve bilgilerinizi pekiştirmek için TABU kulübümüzden faydalanabilirsiniz.

BİNAMIZ

Arapsuyu Mah. Atatürk Bulvarı Kuşkavağı caddesi  No: 44 Kat 3 (Vatan Computer Karşısı, Galleria Ayakkabı üzeri)

 

Türk-İngiliz Kültür Derneği Antalya Yabancı Dil Kursu

------------------------

------------------------

THE TURCO- BRITISH ASSOCIATION(TBA);

The Turco- British Association which was established in 1951 aimed to develop and strengthen existing culture relations from the Turkey’s point of view and in the frame of culture agreements between Turkish Republic and The United Kingdom(England).With its experience ,accretion,principled management in English teaching with appointed teaching team, The-Turco British Association serves people continually without any gaps as a rooted establisment  for 68 years.

Among the TBA’s establishment team, there were professor Halide Edip Adıvar,the rector of İstanbul University and the mayor of Ankara of the mentioned time as well as a lot of Turkish and English diplomats.In its English education , the TBA has practiced serious ,effecive,consistent  methods of education programmes in English teaching and has thought English to thousands of people providing rich course programme options to alot of state and private sectors until today.

The role of the Turco-British  Assosiation Foreign Language Course in language teaching isn’t  limited only to the education including English and Turkish language courses provided ; for the sake of retaining standards in language teaching, it arranges seminars and maintains project programmes successfully for both  the teachers employed by themselves and all  the other English teachers throughout Turkey aiming to train and develop their profession.

 Our vision

 We are an education establishment that our course attendees, students ,employees are always pleased and happy with.At the same time it is the most preferred  leading education establishment and  it comes into mind first when you speak of English teaching.

 Our Mission

 With the understanding of centred education ,we make you to say ‘’I am learning English   to yourself believingly and trustfully as well as providing you with permanent lerning and speaking.           

Our values

 Our course attendees and students our priorty .

We make no compromises from our students.

We are researchers and modernists

We succeed alltogether.

We take our strenght from our teachers and employees.

THE TURCO-BRITISH  ASSOCIATION     

EDUCATION SYSTEM and METHOD

Our system of association has a realistic informed, modernist point of view and formed with appointed qualifed Turkish  and  foreign instructors who all have international education formation.The system is carried out  by these instructors in a frame with  an understanding of  duty and responsibility  as a leading establishment in language education.         

In order to gain skills of  speaking,understanding of listening and reading and writing ,a student centred education method is practiced in the included course programme which is called ‘’ A communicative Approach System’’.This method is not only informs each student in theory but also make them speak. It aims for an active student by making activities, workings, having dialoques between the students in the clasroom any time.The classes are supported by VISIUAL-AUDIO workings.

Our programmes which are updated regularly offers rich course options including general English,skill focused English, business English,preparation for exams,’’one-to-one and Project Programmes ,German ,French,Russian,Turkish for foreigners Family Reunification Courses in     international standards and level descriptions.All our programmes are agreeable to European  Language Portfolio        

Our instution supports our course attendees by offering them free activities outside classes and free consultancy services about the prestigious schools in England.

                                                    OUR TEACHING STAFF

All our teaching staff  are given a special exam and graduated from the universities language concerned subjects .As their  real occupation is teaching ,they are experienced and  have formation.

                                                  OUR INSTUTION BUILDING

Our building is on the main street of the city centre and it is at a point where there is an easy access to  in the means of transportation.All our  classrooms are equipped with interactive education supplies.Apart from this ,we have laboratories where the international exams are held.                                            

The  Turco-British Association gives the certificates  acceptable  in European Language Portfolio and it is the official centre of ESOL  exams (YLE, KET, PET, FCE, CAE, CPE, BECs and TKT) of Cambridge University.

                                                  EDUCATION ACTIVITIES

               In The Turco-British Association Antalya Foreign Language Course the following courses are given:

                                                             English,

                                                             German,

                                                             French,

                                                             Russian,

                                                             Spanish and

                                                  Turkish courses to Foreigners

 European Community Family Reunification Courses are given for German and French. 

The following courses are given apart from general language teaching in our institution.

                                                             Children Courses

                                                           Speaking Courses

                                                    Business English Programmes

                                                               TOEFL

                                                               EIELTS

                                                               TOEIC

                                                                 YDS

                                                    Preparation  Courses

                                                        ACTIVITIES

 In order not to limit language education with class hours we prepare social clubs where WE MAKE OUR STUDENTS TALK English. 

Conversation Club

A Different current subject is discussed in the conversation clubs which are formed with the same level of student groups. 

Reading Club

The student’s understanding is made complete by reading ,understanding of reading, asking questions and answering them ,being able to interpret and having correct pronouncation about the different subject of the articles. 

Entertainment

Are you confident with your role ability?So how effectively can you act by speaking English?Let’s write an English drama and play it every week.

TABU Club

In order to make your learnt vocabulary to stay in your mind in an enjoyable way permanently and to reinforce your knowledge, you can make use of our TABU club. 

OUR LOCATION

We are in Konyaaltı on Ataturk Boulevard opposite the Vatan Computer Store above Galleria Shoe shop.

                 

The  Turco –British Antalya  Foreign language Course